بهترین کار هنگام از کار افتادن سیستم ترمز خودرو حین رانندگی چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فکر نمایید که در یک بزرگ راه در حال رانندگی هستید و می‌خواهید وارد فرعی شوید. پدال ترمز را فشار می‌دهید و ناگهان متوجه می‌شوید ترمز ندارید! با خود فکر می‌کنید که با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به گارد ریل بزنید و درون رودخانه شیرجه بزنید یا به هر شیوه‌ای به جایی بکوبید و خودرو را متوقف نمایید. این سناریو چندان بعید نیست. حقیقت این است که یکی از اتفاقات وحشتناک در هنگام رانندگی، بریدن ترمز است. بیایید یاد بگیریم در این حالت چه کاری از دست ما ساخته است.

راهکارهای پیشنهادی: 

۱.عصبانی نشوید. از حرکت زیادی خودداری نمایید. حرکت زیادی سبب می‌شود که شرایط را برای خود خطرناک‌تر سازید. پس خیلی مانور ندهید و تلاش نمایید حرکات کمی داشته باشید. کنترل اعصاب و جسمتان را در دست داشته باشید. 
۲. پدال گاز را رها نمایید و اگر کروزکنترل دارید، حتماً مطمئن شوید آن را خاموش نموده‌اید. 
۳. بررسی رفتار پدال ترمز:

اگر پدال ترمز نرم است، ممکن است که روغن ترمز کم نموده‌اید یا سیلندر اصلی آن خراب شده باشد. در این شرایط شاید بتوانید با چندبار فشار دادن ترمز، کنترل وسیله را بدست آورید. اگر پدال ترمز سفت است، سریعاً بررسی نمایید که چیزی (مانند بطری آب) در زیر پدال گیر نکرده باشد. تلاش نمایید از پای خود و یا دیگر مسافران برای چک نمودن این مورد استفاده کنید. از جاده چشم بر ندارید. 
۴. پدال ترمز را فشار دهید: پدال ترمز را چندین بار پشت سرهم فشار دهید تا مقدار فشار لازم برای توقف خودرو را مهیا آورید. این کار ممکن است مدتی طول بکشد. حتی اگر سامانه ترمز خودرو شما از نوع ABS باشد، باز هم این کار را انجام دهید. چرا که ترمز ABS فقط وقتی فعال می‌شود که به شدت ترمز بگیرید. به هر حال به شدت و تا آخرین حد چندین بار پدال ترمز را فشار دهید. 
۵. معکوس بکشید: به دنده پایین‌تر شیفت نمایید. اگر خودرو شما خودکار است، آن را در شرایط دستی قرار داده و دنده را ۱ یا ۲ کنید. اگر خودرو شما دنده دستی است، تلاش نمایید کم کم دنده را کم کنید. یعنی اول دنده را ۳ و پس از کمی حرکت و کم شدن سرعت، دنده را ۲ کنید. دقت نمایید که بطور ناگهانی به دنده پایین (۱ و ۲) شیفت نکنید چون ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید. 
۶. از ترمز دستی استفاده نمایید: تلاش کنید ترمز دستی را کم کم بکشید و سرعت خودرو را کاهش دهید. البته در نوع خودکار، باید پدال ترمز اضطراری را کم کم فشار دهید. دقت نمایید که به ناگهان ترمز دستی را تا انتها نکشید. چون چرخ‌های عقب خودرو قفل می‌کند و ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید. اگر احساس نمایید که چرخ‌های عقب قفل شده و صدا می‌دهد، کمی ترمز دستی را رها نمایید تا چرخ‌ها حرکت کند؛ سپس در همین نقطه ترمز دستی را نگه دارید تا به کاهش شتاب خودرو شما کمک کند و شما هم کنترل مناسبی روی وسیله نقلیه داشته باشید. 
۷. چشمان خود را به جاده بدوزید: به چیزهایی که در جلوی شماست، نگاه نمایید. از ترافیک سنگین و موانع خطرناک دوری نمایید 

۸. به دیگر راننده‌ها هشدار دهید: چراغ‌های خطر (فلاشرها) خودرو را روشن نمایید. بوق بزنید و چراغ بزنید و به دیگر رانندگان اطلاع دهید که در چه موقعیتی هستید. چون آنها ممکن است متوجه وضعیت شما نشوند. شیشه‌ها را پایین داده و با سر و صدا به عابران پیاده و دیگر رانندگان در صورت لزوم هشدار دهید. هرچند که با پایین دادن شیشه‌ها، اصطکاک هوا نیز به توقف خودرو شما کمک می‌کند. 
۹. از اصطکاک جاده استفاده نمایید: اگر جاده پیش روی شما، دارای حاشیه است (مانند حاشیه های این شکلی ||||||||)، بر روی آنها حرکت نمایید و فرمان را کمی به چپ و راست جابجا نمایید تا در اثر اصطکاک شتاب شما کم شود. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، تغییر لاین از سمت چپ جاده به سمت راست و بالعکس می‌باشد تا شتاب شما در اثر اصطکاک کاهش یابد. البته این کار در سرعت بالا ممکن است سبب واژگونی خودرو گردد. پس دقت نمایید. 
۱۰. از موانع محیطی استفاده نمایید: اگر هیچکدام از روش‌های بالا تأثیر گذار واقع نشد، و یا اگر مجبور بودید به سرعت توقف نمایید، باید از موانع طبیعی بهره بگیرید. این کار به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست و کنترل خودرو را به شدت کاهش می‌دهد. اما اگر مجبور هستید، به عنوان آخرین راه حل از آن استفاده نمایید: 
الف: استفاده از عوارض زمین: به دنبال پستی و بلندی‌های جاده باشید. سرعت گیرها، دست اندازها، حاشیه‌های جاده همه می‌تواند در کم شدن سرعت تأثیر گذار باشد. اگر این موارد مؤثر واقع نشد، تلاش نمایید معکوس بکشید و با ترمز دستی سرعت را کاهش دهید. 
ب: استفاده از کیسه‌های سیمان یا بشکه‌های آب: در بعضی مواقع این نوع بازدارنده‌ها در جاده وجود دارند. سعی کنید تا لاستیک خودرو را از بغل به آنها تماس دهید تا شتاب شما کاهش یابد. دقت نمایید که با سر یا بدنه به آن برخورد نکنید. چرا که سبب رسیدن آسیب به خودرو و خود شما می‌شود. تا حد امکان لاستیک را با آنها تماس دهید. 
۱۱. تماس با موانع کوچک مانند درختچه‌ها: موانعی همچون بوته‌ها و درختچه‌های کوچکتر از ۱ متر می‌تواند خودرو شما را متوقف سازند. همیشه باید درختچه‌ها و بوته‌های کوچک را انتخاب نمایید چون اگر طول آن‌ها بزرگ‌تر از ۱ متر باشد و یا خیلی محکم و استوار باشند، ممکن است با خطر مرگ روبرو شوید.

درباره ما

امداد خودرو شرق تهران ارائه دهنده خدمات به انواع خودروها در محل شما، به صورت شبانه روزي و در کوتاه ترين زمان ممکن مي باشد.

 مزاياي استفاده از خدمات امداد خودرو شرق تهران:

-حمل و جابجایی آسان و بدون آسیب به خودرو با نیسان چرخگیر.

- تعویض و تعمیر توسط  متخصصین با دانش فنی بالا.

- استفاده از قطعات اصلي و مورد تاييد کارخانه.

- صرفه جويي در زمان و ترافیک: با امداد موتور و تعمیر در محل.

- تعرفه خدمات مناسب و ارائه خدمات شبانه روزي.

تماس با ما

09125873273

09196476550

02177230336

 

©2019 Emdad Khodro Sharg Tehran

Search